Domů > Akce, Články, Fotografie > Veselé zprávy z Polska

Veselé zprávy z Polska

Jak bylo na tomto webu dlouho avizováno vyrazila početná skupina českých EPA bojovníků v sobotu 27.4. 2013 k Wroclavi do Polska na závod ESA. Partička to byla vskutku početná – 12 udatných mužů a jedna odhodlaná žena. Pro mnohé z nich to byla první zahraniční zkušenost se souboji EPA. Připomenu, že naposledy se EPA mezinárodně letěla v roce 2009, kdy probíhaly akce v Čechách a na Slovensku.

Organizátor ještě pár dní před soutěží očekával účast cca 40ti závodníků. Tato představa se ale nenaplnila, prý zejména pro chabou účast takřka domácích závodníků z Wroclavi. Ale stejně nás bylo 30 což byl počet tak akorát, zejména s ohledem na skutečnost, že se souběžně s WW2 létaly také souboje WW1 do kterých se přihlásilo 19 soutěžících. Aby se vše stihlo (a zřejmě i dle místních zvyklostí) létalo se na 3 kola základní části plus finále pro 7 nejlepších. Toto schéma platilo i pro WW1.

Nebudu se rozepisovat jak boje probíhaly. Každopádně se Češi na Polském nebi neztratili což je zřejmé z výsledkové listiny – WW2WW1, obojí v PDF.

Závod se samozřejmě započítával do hodnocení EUROCUP 2013.  Pohled na průběžné pořadí je, myslím si, pro mnohé celkem příjemný. Nutno upozornit, že ne všichni závodníci zatím absolvovali alespoň jednu domácí a jednu zahraniční soutěž, takže ačkoli jsou v pořadí uvedeni ještě nemohou být hodnoceni! Koho se to za českou stranu týká nechť se připraví na soutěž v Liberci. Stejně tak soutěžící, kteří si budou chtít vylepšit pozice pro ty je Liberec povinný. V Polsku pak bude další eurocupová soutěž někdy na podzim (7.9. nebo 5.10.) u města Kozy.

Jménem 2.NC děkuji všem účastníkům zájezdu za výbornou reprezentaci a těším se na další mezinárodní akci, ať už u nás v Čechách nebo v zahraničí.

Zvláštnosti:

  • Poláci mají zvláštní pravidlo, pokud v průběhu letu model přistane (nebo spadne) mimo vymezený prostor, což byl obdélník v rozměru cca 20x50m, tak tím pro soutěžícího let končí – nemůže si pro model dojít. Poněkud frustrující pravidlo. Spoustě soutěžících tato regule pokazila možnost lepšího výsledku. I když přistáli třeba i jen pár metrů od vymezeného prostoru prostě pro model si dojít nemohli. Pokud třeba ulovíte stuhu do motoru a nedokážete do vymezeného prostoru doletět ……     Ale dobrá zpráva – i samotným pořadatelům to s přibývajícími koly soutěže začalo docházet, že to je fakt kravina a tak zvažují, že tuto podmínku zruší. Hurá, jak pro ně samotné tak třeba i pro příští eurocupovou soutěž u městečka Kozy.
  • Když nám ve Znojmě kolegové z Polska říkali, že se bude létat na letové ploše velikosti fotbalového hřiště asi nikomu nedocvaklo, že se bude létat skutečně na fotbalovém hřišti. A to navíc z jedné strany lemované středně vysokými stromy, ze všech stran lemovaným plotem (který nešlo přelézt) a aby toho nebylo málo tak ještě sem tam s lampou zřejmě pro noční nasvícení hřiště. No, nakonec to nebylo takové drama. Létat se tam dalo v pohodě a navíc hrozba případné srážky a pádu někde mimo hřiště (tzn. za devatero ploty, devatero cestami a jedním vzteklým psem …. přeháním, ten pes tam nebyl) měla bezpochyby pozitivní přínos a sice, že se létalo na relativně úzkém prostoru. Žádné létání kdesi vpravo či vlevo daleko.
  • S létáním na fotbalovém hřišti souvisí ještě jedna moje nejasnost a sice zda provozovatelé areálu budou mít radost z bahna, které jsme na botách nanosili z fotbalového hřiště na tenisový kurt s povrchem z „gumodrtě“?
  • Víte jak jak to dopadne když si na stíhačku z druhé světové války přiděláte ještě jedno křídlo? Ne? Zajeďte se do Polska podívat na soutěž WW1 :) Nezkoumal jsem polská pravidla, ale jejich WW1 je vlastně jen EPA s dvěma křídly. Musím pochválit Sopťu a sebe, že jsme kdysi dávno vymysleli pravidla pro WW1+ tak, že éra se vzduchem tak nějak plouží a ani obratností nevynikají. Tak má prostě WW1 vypadat. Ostatně i sami poláci uznali, že dvoukřídlá EPA není tak úplně WW1 a možná od příští sezóny začnou svá pravidla přibližovat našim – rozuměj rozpětí dvouplocha min. 1m.
  • Když jsem u WW1, docela mě pobavily pozemní cíle. Stejně jako v ACES WW1 připravili pořadatelé na plochu asi 6 polystyrénových hranolů, stylově upevněných do stojánků věrně napodobujících děla, která se v období WW1 většinou tahala koňmi. Dal bych na zvážení zda pozemní cíle nepoužít i na našich soutěžích, je to takové příjemné zpestření a šance jak nasbírat pár bodíků. Jo a fakt není pr..l je trefit :) (Karle, byl jsi fakt dobrej)
  • A obecně – přátelé, opusťe myšlenku, že s několikrát vteřiňákem poslepovaným modelem dojdete ke štěstí …. (ano, Jirka Kuncl byl tou výjimkou potvrzující pravidlo).

PAD

Fotky z Polska

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (Hlasů: 1, průměr: 5,00 z 5)
Loading...Loading...

Categories: Akce, Články, Fotografie
  1. Bez komentářů.
  1. Žádné zpětné odkazy
 
'