Domů > Dílna, Elektronika, Modely > Stavba modelu EPA

Stavba modelu EPA

Tento článek jsem sepsal už koncem roku 2007 a vyšel v časopisech RCmodely 11/2007 a 12/2007. Další text je prakticky totožný s verzí v časopisu, ale je zaktualizován.
Následující text osvětlí některé běžné postupy pro stavbu modelu z materiálu EPP (expandovaného polypropylenu).

Postupů a možností stavby je mnoho, proto je text poněkud obsáhlejší.

Některá řešení stavby se odvíjejí od velikosti modelu, tady to bude pro rozpětí okolo 850 mm (v praxi vyzkoušeno až do 1000 mm – Dornier Do335). Celý popis se víceméně vztahuje na stavbu modelu pro soutěžní využití v kategorii ESA – letecké souboje modelů poháněných elektromotory. Chcete-li se o této kategorii dozvědět více doporučuji prostudovat celkem jednoduchá pravidla dostupná na tomto webu. Jen stručně uvedu základní parametry modelů: maximální rozpětí jednomotorového modelu 850 mm, dvoumotorového 1000 mm, pohon elektromotorem, napájení baterií Li-Pol 3S max. 1350 mAh, 2S max. 1800 mAh, vícemotorové modely max. 2700 mAh. Hmotnost modelu max 520 g (popis je zestručněn, přesné znění najdete v pravidlech).
Sem tam se v textu objeví popis stavby nebo postupu ve vazbě na hmotnost – u soutěžního stroje je výhodou hmotnost modelu co nejnižší (nikoli však na úkor pevnosti), u rekreačního modelu hmotnost zas tak úzkostlivě sledovat nemusíme.
V textu užívám různé názvy a zkratky, proto hned v začátku uvádím jejich význam.

UHUPor – kontaktní lepidlo na tvrdé pěny (žluto-zelená tuba)
– vteřinové lepidlo řídké
Purex – „pěnivé“ lepidlo žluté barvy, ve větším množství raději nepoužívat pro jeho vyšší hmotnost
TP – textilní páska používaná ve zdravotnictví, bílá, vyrábí 3M – Micropore (k dostání též pod názvem Omnipor)
KP – krepová papírová samolepicí páska, páska šíře cca 20 mm, žluté barvy, používaná jako maskovací (lepí ta akorát, aby držela, ale přitom šla později z EPP bez problémů strhnout)
EPP – expandovaný polypropylen, podle měrné hmotnosti rozlišujeme několik tvrdostí (viz úvodní část článku)
EPS – extrudovaný polystyren; tvrdý polystyren s homogenní strukturou (bez kuliček) používaný např. ve stavebnictví na zateplení podlah a obvodových stěn pod úrovní terénu, vyráběn je v různých barvách (zelená, modrá, růžová, béžová), měrná hmotnost obvykle okolo 40 g/dm3

Základem stavby modelu je pořízení kvalitních podkladů tak, abychom znali tvary všech částí letadla (bokorys, půdorys). Čím více informací, tím lépe. Hodí se vše, co pomůže dobrat se skutečného tvaru i na místech, která nejsou z půdorysů či bokorysů zřejmá, typicky návaznost kabiny na trup, různá nasávání vzduchu atd. V době internetu by to neměl být velký problém. Je vhodné už pomalu přemýšlet o budoucím nabarvení, abychom po postavení modelu nezjistili, že zrovna vybrané zbarvení se na stavěné verzi letounu nepoužívalo.
Pro stavbu modelu je nejvhodnější a dlouhodobě ověřený EPP o měrné hmotnosti 20 g/dm3. EPP se vyrábí také v měrných hmotnostech 15, 30 a 40 g/dm3. „Patnáctka“ je příliš měkká, „třicítka“ je sice příjemně pevná, ale už zbytečně těžká (kdysi jsme z takového materiálu stavěli letadla poháněná spalovacími motory MVVS 2,5), „čtyřicítka“ je velmi pevná a příliš těžká.
Hned na začátek jedna důležitá zpráva: Při řezání křídla se bez odporové pily, tzv. „žhavého drátu“, neobejdete! Stavbu takového zařízení ani způsob řezání popisovat nebudu, to už učinili mnohokrát jiní. Pokud se na sestavení vlastní řezačky necítíte, nezbude než se poohlédnout po někom, kdo řezačku má. Odporová pila se hodí i na řezání ostatních dílů, ale dá stavět i bez ní. Odporovou pilou řežeme podle šablon. Na šablony postačí silnější karton tloušťky cca 1,5 až 2 mm, případně pro výrobu více kusů překližka. Samozřejmě, že pokud by si někdo chtěl dát práci může šablony zhotovit např. z hliníkového plechu apod. Povrch šablony by měl být co nejhladší, aby o ní drát při řezání nezadrhával. Kdo má k dispozici kamaráda s pilou řízenou počítačem (CNC) a ještě navíc ovládá nějaký kreslicí software na přípravu tvarů pro řezání má samozřejmě obrovskou výhodu.

Stránky: strana 1 ... strana 2 ... strana 3 ... strana 4 ... strana 5 ...

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (Hlasů: 12, průměr: 4,83 z 5)
Loading...Loading...

Categories: Dílna, Elektronika, Modely
  1. Roman
    30.10.2009 na 20:18 | #1

    Diky moc za tento clanok, dufam, ze buduce leto uz budem lietat a toto je pekny zaciatok po dlhom snivani 😉

  1. Žádné zpětné odkazy
 
'